Skip to content

339 Glover StWoodbury, NJ 08096

Built 1860

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block66
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,007
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
26%
Improvement Value:$108,200
74%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+3.7%
2024$6,751+3.2%
2023$6,545-9.4%
2022$7,224+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4588, Page 153

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3813, Page 115

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2005, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1860