Skip to content

33 Lupton AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 1999

Property Information

Block72
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
25%
Improvement Value:$100,200
75%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,428+3.7%
2024$6,199+3.2%
2023$6,009-5.1%
2022$6,331+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 2174, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1920