Skip to content

147 N Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1815

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block83
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,864
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
25%
Improvement Value:$108,300
75%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+3.7%
2024$6,686+3.2%
2023$6,482-2.0%
2022$6,617+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3844, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1815