Skip to content

712 Tatum StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,791
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
24%
Improvement Value:$128,400
76%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+3.7%
2024$7,809+3.2%
2023$7,570-0.3%
2022$7,590+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft1,791DeedBook 5351, Page 22Recorded8/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920