Skip to content

62 Chestnut StWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block90
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
21%
Improvement Value:$128,700
79%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,837+3.7%
2024$7,559+3.2%
2023$7,327+23.2%
2022$5,945+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft984DeedBook 6485, Page 45Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$108,000
Sq Ft984DeedBook 6382, Page 322Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4643, Page 22

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 1389, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 1900