Skip to content

77 Oak StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block85
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
21%
Improvement Value:$89,200
79%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,432+3.7%
2024$5,239+3.2%
2023$5,078-9.8%
2022$5,629-21.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,500
Sq Ft1,000DeedBook 6658, Page 249Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1503, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1950