Skip to content

923 N Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block91
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
27%
Improvement Value:$117,800
73%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,794+3.7%
2024$7,517+3.2%
2023$7,287-13.9%
2022$8,464+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,946DeedBook 5843, Page 241Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 5121, Page 216Recorded10/8/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2626, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1950