Skip to content

34 Nelson AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$7,500
Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block99
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
20%
Improvement Value:$113,200
80%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,798+3.7%
2024$6,556+3.2%
2023$6,356-5.6%
2022$6,730+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 3181, Page 325

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 3047, Page 277

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 1535, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1960