Skip to content

865 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2000

Property Information

Block101
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,261
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
70%
Improvement Value:$105,000
30%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,786+4.2%
2024$9,391+2.7%
2023$9,142+7.7%
2022$8,486-34.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920