Skip to content

362 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block241
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,500
79%
Improvement Value:$68,100
21%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+4.2%
2024$8,682+2.7%
2023$8,452+1.8%
2022$8,304-23.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7726, Page 173Recorded11/9/2005

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7566, Page 139Recorded5/26/2005

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5383, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1910