Skip to content

36 W 41st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2005

Property Information

Block101
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
45%
Improvement Value:$215,800
55%
Total Assessment$392,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,966+4.2%
2024$10,523+2.7%
2023$10,244+1.8%
2022$10,064-8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$267,800

From:

To:

Sq Ft1,954DeedBook 7108, Page 113NU CodeGovernment (15)Recorded8/9/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920