Skip to content

44 E 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2001

Property Information

Block114
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,600
45%
Improvement Value:$208,500
55%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,600+4.2%
2024$10,171+2.7%
2023$9,902+1.8%
2022$9,728-0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920