Skip to content

96-98 W 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block104
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
54%
Improvement Value:$255,300
46%
Total Assessment$552,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,456+4.2%
2024$14,832+2.7%
2023$14,439+1.8%
2022$14,185-12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920