Skip to content

89-91 W 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 15, 2009

Property Information

Block104
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,500
48%
Improvement Value:$321,000
52%
Total Assessment$621,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,377+4.2%
2024$16,675+2.7%
2023$16,234+1.8%
2022$15,948-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 8648, Page 851NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/5/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920