Skip to content

55 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block107
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,800
56%
Improvement Value:$196,600
44%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,621+4.2%
2024$12,111+2.7%
2023$11,791+1.8%
2022$11,583+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920