Skip to content

96 W 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block84
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$172,600
49%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859+4.2%
2024$9,460+2.7%
2023$9,210+1.8%
2022$9,048-7.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920