Skip to content

122 W 39th St(Unit C0405)Bayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block107
Lot13
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-CONDO-23UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage580
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
58%
Improvement Value:$53,700
42%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,576+4.2%
2024$3,432+2.7%
2023$3,341+1.8%
2022$3,282-31.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft580DeedBook 9622, Page 340Recorded12/10/2021

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 9177, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1930