Skip to content

63 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block108
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FD-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,292
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,800
51%
Improvement Value:$245,500
49%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,988+6.6%
2024$13,125+2.7%
2023$12,778+1.8%
2022$12,553-2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9176, Page 814Recorded2/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965