Skip to content

861 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block108
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,783
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,300
31%
Improvement Value:$392,000
69%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,862+4.2%
2024$15,221+2.7%
2023$14,818+1.8%
2022$14,557+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,783DeedBook 9140, Page 398Recorded8/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965