Skip to content

74 W 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block108
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,273
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
65%
Improvement Value:$147,100
35%
Total Assessment$425,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,886+4.2%
2024$11,405+5.1%
2023$10,854+1.8%
2022$10,658-19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920