Skip to content

99 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block138
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
49%
Improvement Value:$158,300
51%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,364+4.3%
2024$8,016+2.8%
2023$7,798+1.9%
2022$7,656+15.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 9676, Page 18Recorded6/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915