Skip to content

37 E 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 11, 2010

Property Information

Block110
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,600
48%
Improvement Value:$207,500
52%
Total Assessment$397,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,103+4.2%
2024$10,654+2.7%
2023$10,372+1.8%
2022$10,190-10.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920