Skip to content

41-43 E 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block110
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,898
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
48%
Improvement Value:$216,000
52%
Total Assessment$415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,617+4.2%
2024$11,148+2.7%
2023$10,853+1.8%
2022$10,662-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5623, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1920