Skip to content

87 W 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block112
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-FD-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
56%
Improvement Value:$121,900
44%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,678+4.2%
2024$7,368+2.7%
2023$7,173+1.8%
2022$7,046-14.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920