Skip to content

84 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$609,800
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block112
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
64%
Improvement Value:$153,000
36%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,883+4.2%
2024$11,403-5.8%
2023$12,099+1.8%
2022$11,886+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$609,800

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 9670, Page 820NU CodePost-appeal (29)Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5153, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1920