Skip to content

96 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1940

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block112
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,400
63%
Improvement Value:$154,600
37%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,827+4.2%
2024$11,349+2.7%
2023$11,049+1.8%
2022$10,854-14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940