Skip to content

48 W 38th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block113
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
51%
Improvement Value:$180,500
49%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+4.2%
2024$9,927+2.7%
2023$9,664+1.8%
2022$9,494-21.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9625, Page 379NU CodeFamily (1)Recorded12/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920