Skip to content

71 W 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block112
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
49%
Improvement Value:$184,500
51%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091+4.2%
2024$9,683+2.7%
2023$9,427+2.7%
2022$9,176-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 9504, Page 633Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,503DeedBook 7759, Page 233Recorded12/17/2005

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft1,503DeedBook 7902, Page 335Recorded5/25/2006

Property Built

Built

Year Built: 1910