Skip to content

17 E 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Nov 20, 2002

Property Information

Block114
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$217,900
55%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125+4.2%
2024$10,676+2.7%
2023$10,393+1.8%
2022$10,210-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

DeedBook 6094, Page 154Recorded12/18/2002

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4786, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1920