Skip to content

19 E 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block114
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
50%
Improvement Value:$190,500
50%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695+4.2%
2024$10,262+21.7%
2023$8,434+1.8%
2022$8,286-25.0%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 9592, Page 25NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920