Skip to content

25 E 37th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2012

Property Information

Block114
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
35%
Improvement Value:$271,500
65%
Total Assessment$415,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,243+4.3%
2024$14,617+2.8%
2023$14,223+1.8%
2022$13,968+16.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$181,250

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 7935, Page 133NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/3/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920