Skip to content

804 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block121
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-O-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
46%
Improvement Value:$231,600
54%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,068+4.2%
2024$11,580+2.7%
2023$11,273+1.8%
2022$11,075-27.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 9739, Page 75Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 7736, Page 124Recorded11/19/2005

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5881, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1900