Skip to content

356 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block241
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,313
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
65%
Improvement Value:$131,900
35%
Total Assessment$381,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,678+4.2%
2024$10,246+2.7%
2023$9,975+1.8%
2022$9,800-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,313DeedBook 9871, Page 783Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 8705, Page 187Recorded12/17/2009

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8255, Page 298Recorded6/29/2007

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 8029, Page 141

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7276, Page 79Recorded5/4/2004

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7108, Page 72Recorded8/9/2003

Property Built

Built

Year Built: 1910