Skip to content

386 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block232
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-O-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,500
57%
Improvement Value:$194,300
43%
Total Assessment$449,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,341+4.0%
2024$12,833+2.6%
2023$12,513+1.8%
2022$12,298-4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$750,000
Sq Ft2,475DeedBook 9482, Page 233Recorded4/17/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,520DeedBook 9127, Page 875Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft3,520DeedBook 8958, Page 953Recorded2/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900