Skip to content

25 Benmore TerrBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Aug 31, 2007

Property Information

Block123
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-BV-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
30%
Improvement Value:$560,500
70%
Total Assessment$800,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,382+4.2%
2024$21,477+2.7%
2023$20,909+1.8%
2022$20,541-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 8315, Page 200Recorded9/5/2007

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5483, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1973