Skip to content

14 Wesley CtBayonne, NJ 07002

Built 1934

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block123
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
44%
Improvement Value:$364,900
56%
Total Assessment$652,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,241+4.2%
2024$17,504+2.7%
2023$17,041+1.8%
2022$16,741+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,475DeedBook 8967, Page 489Recorded4/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1934