Skip to content

31 Benmore TerrBayonne, NJ 07002

Built 2008

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
May 18, 2006

Property Information

Block123
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description3S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,600
22%
Improvement Value:$915,200
78%
Total Assessment$1,168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,680+4.2%
2024$31,359+2.7%
2023$30,529+1.8%
2022$29,991-21.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,344DeedBook 7920, Page 66Recorded6/15/2006