Skip to content

128 W 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1962

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block129
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,100
49%
Improvement Value:$222,700
51%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,213+4.2%
2024$11,719+2.7%
2023$11,409+1.8%
2022$11,208-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 8788, Page 55Recorded4/19/2011

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5617, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1962