Skip to content

890-892 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 14, 1986

Property Information

Block130
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,447
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
46%
Improvement Value:$309,700
54%
Total Assessment$574,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,071+4.2%
2024$15,422+2.7%
2023$15,014+1.8%
2022$14,749-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3599, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1925