Skip to content

101 W 34th StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 26, 2002

Property Information

Block130
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
36%
Improvement Value:$304,000
64%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,281+4.2%
2024$12,744+2.7%
2023$12,407+2.8%
2022$12,065+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5948, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1925