Skip to content

777 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 3, 2014

Property Information

Block131
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,326
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
69%
Improvement Value:$84,100
31%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+4.2%
2024$7,327+2.7%
2023$7,133+1.8%
2022$7,008-49.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,326DeedBook 8968, Page 926Recorded4/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920