Skip to content

38 E 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block132
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,786
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$223,800
55%
Total Assessment$403,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,040+4.3%
2024$10,584+2.8%
2023$10,297+1.8%
2022$10,112-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft2,786DeedBook 9922, Page 216Recorded8/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920