Skip to content

799 Avenue A(Unit C0001)Bayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$200,500
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block134
Lot14
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-CONDO-17UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
58%
Improvement Value:$68,600
42%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,544+12.5%
2024$4,038+2.7%
2023$3,931+1.8%
2022$3,862+64.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,500

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 9743, Page 448Recorded4/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925