Skip to content

86 W 33rd St(Unit C0206)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Feb 23, 2005

Property Information

Block144
Lot35
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-BF-38U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage627
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
52%
Improvement Value:$83,300
48%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,885+4.2%
2024$4,687+2.7%
2023$4,563+1.8%
2022$4,483-24.7%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 7513, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1920