Skip to content

24 Roosevelt TerrBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 24, 2014

Property Information

Block134
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-B-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
57%
Improvement Value:$215,800
43%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,980+4.2%
2024$13,415-5.2%
2023$14,157+1.8%
2022$13,908+18.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 8970, Page 408Recorded5/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955