Skip to content

128 W 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block91
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
45%
Improvement Value:$248,600
55%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,529+4.2%
2024$12,023+2.7%
2023$11,704+1.8%
2022$11,498-8.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 8847, Page 421Recorded5/7/2012

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 7614, Page 181Recorded7/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1955