Skip to content

163 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block136
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,851
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,600
42%
Improvement Value:$263,500
58%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,725+4.2%
2024$12,210+2.7%
2023$11,887+1.8%
2022$11,678-9.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5534, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1925