Skip to content

89 W 33rd StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block138
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
57%
Improvement Value:$161,200
43%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,485+4.2%
2024$10,061+2.7%
2023$9,795+1.8%
2022$9,623-18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,726DeedBook 9632, Page 863Recorded1/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915