Skip to content

3 Joan Ree TerraceBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block138
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
38%
Improvement Value:$306,000
62%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,835+5.3%
2024$13,133+2.7%
2023$12,786+1.8%
2022$12,561-14.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,738DeedBook 9763, Page 804Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 9082, Page 722Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 7655, Page 76Recorded9/6/2005

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5797, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1960