Skip to content

763 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Sep 7, 2012

Property Information

Block139
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-3U-H

Assessment

Land Value:$419,000
37%
Improvement Value:$701,700
63%
Total Assessment$1,120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,335+4.2%
2024$30,068+6.3%
2023$28,296+1.8%
2022$27,797-21.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 8872, Page 737NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/27/2012

Property Built

Built

Year Built: 1870